APIA: Timis, Constanta si Teleorman, judetele cu cele mai mari suprafete solicitate la plata

APIA: Timis, Constanta si Teleorman, judetele cu cele mai mari suprafete solicitate la plata

 

afir ghiduriAgentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) informeaza ca a finalizat, in data de 15 mai, Campania de primire a Cererilor Unice de Plata pentru anul 2019, in cadrul careia au fost inregistrate un numar de de 846.619 cereri, pentru o suprafata declarata la plata de 9.711.211,43 hectare. Judetele cu cele mai multe cereri inregistrate sunt Suceava (46.475 cereri), Dolj (36.029 cereri), Bihor (35.446 cereri), Maramures (33.822 cereri) si Botosani (32.778 cereri). In ce priveste judetele cu cele mai mari suprafete solicitate la plata avem judetele Timis (531.311,55 ha), Constanta (495.402,46 ha), Teleorman (426.105,87 ha), Dolj (423.721,1 ha) si Calarasi (376.343,05 ha).

In comparatie cu anul trecut, numarul cererilor a scazut usor, in timp ce suprafata agricola a crescut cu 194.695,83 ha, fapt care confirma tendinta de comasare a terenurilor. In cazul judetelor care au realizat un procent sub 100%, diferenta se justifica prin depunerea cererilor in alte judete limitrofe.

Cieste si UniCredit Bank: Politica fiscala si investitiile reduse, principalele riscuri majore pentru Romana

In perioada 16 – 31 mai inclusiv, la sediile Centrelor judetene/locale APIA, fermierii pot depune modificari la Cererile Unice de Plata depuse in cadrul Campaniei 2019, fara penalitati.

In conformitate cu art. 1 din Ordinului Ministrului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) nr. 69/2019, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura are obligatia ca incepand cu luna iunie 2019 sa respecte intocmai urmatoarele etape, prezentate la lit. b), c), d) si e), astfel:

“b) in intervalul 1 iunie – 1 iulie 2019 se va efectua controlul administrativ, inclusiv controlul preliminar al cererilor unice de plata, esantionarea acestora pentru controlul la fata locului, precum si transmiterea esantioanelor;
c) intre 2 iulie – 1 octombrie 2019 se va efectua controlul la fata locului pentru cererile unice de plata esantionate in acest scop, iar controlul aferent al unor obligatii/cerinte specifice, in iarna sau in primavara anului urmator;
d) plata avansului pentru anul de cerere 2019 se va efectua in perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2019, conform Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 17 decembrie 2013, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) plata finala ca diferenta intre cuantumul acordat in avans si cuantumul calculat pentru anul de cerere 2018 se va efectua intre 2 decembrie 2019 – 31 martie 2020”.

Citeste si EXCLUSIV: Studiul „Top 600+ Cele mai mari Exploatatii Agricole din Romania”, prima analiza extensiva a pietei terenurilor

Sprijinul financiar este finantat din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale.

JudetTotal cereri primite 

Suprafata pentru care

s-au depus cereri (ha)

 

Procent suprafata inregistrata (%)

ALBA22.482215.541,91103.65
ARAD21.060360.528,82102.94
ARGES21.441172.753,3198.98
BACAU17.812162.516,92103.37
BIHOR35.446321.996,76102.46
BISTRITA NASAUD30.723188.684,6103.63
BOTOSANI32.778280.716,08101.81
BRAILA13.656346.754,82101.34
BRASOV15.787187.080,9898.57
BUCURESTI70212.812,4194.78
BUZAU19.126270.521,96101.28
CALARASI6.592376.343,05101.16
CARAS-SEVERIN18.810176.801,19102.07
CLUJ30.370228.677,4101.12
CONSTANTA10.827495.402,46100.05
COVASNA12.916115.909,55102.92
DAMBOVITA23.604123.139,65103.40
DOLJ36.029423.721,1104.44
GALATI18.606283.077,65101.20
GIURGIU12.332191.142,92101.60
GORJ18.04070.909,04106.81
HARGHITA26.473180.985,53102.55
HUNEDOARA17.281132.758,27103.55
IALOMITA9.621374.562,96102.70
IASI21.260271.844,19102.71
ILFOV2.26383.543,62102.49
MARAMURES33.822147.709,18103.60
MEHEDINTI21.649136.378,16104.75
MURES25.003259.096,83101.93
NEAMT24.805173.681,52100.86
OLT30.208326.945,05101.90
PRAHOVA9.734138.729,38102.28
SALAJ22.596136.515,26106.95
SATU MARE18.425230.215,49102.22
SIBIU13.769171.521,66102.83
SUCEAVA46.475202.069,05104.28
TELEORMAN16.489426.105,87101.80
TIMIS17.736531.311,55102.29
TULCEA9.571310.305,74100.19
VALCEA19.33365.610,87105.77
VASLUI19.417244.474,9197.78
VRANCEA21.550161.813,76101.59
TOTAL846.6199.711.211,43 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *