Gorj, judetul cu cele mai multe cereri neeligibile, potrivit APIA

Gorj, judetul cu cele mai multe cereri neeligibile, potrivit APIA

 

APIAGorjul este judetul cu cele mai multe cereri declarate neeligibile de catre APIA (864), urmat de Dolj -634, Dambovita -614, Bihor – 615 si Cluj – 608. La polul opus se afla Bucuresti -20, Calarasi -20 si Braila-28, potrivit informatiilor APIA. Agentia a informat vineri ca suma totala autorizata la plata pana la data prezentei, reprezentand avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane euro pentru un numar de 735.091  fermieri care au depus Cerere unica de plata, reprezentand 88,8% din numarul de fermieri eligibili la plata pentru avans pentru Campania 2017.

In tabelul urmator prezentam Situatia fermierilor autorizati la plata, pe judete</em>, cu precizarea ca fermierii eligibili pentru avans ce nu au fost autorizati pana la aceasta data, respectiv 92.852 fermieri, vor fi autorizati la plata in perioada urmatoare.

Centrul Judetean APIANumar cereri depuse in campania 2017Numar cereri neeligibileNumar cereri doar zootehnie ce nu se platesc la avansNumar cereri
(din care au fost excluse cererile neeligibile si cele de zootehnie)
Numar cereri autorizateProcent cereri autorizate/cereri din care au fost excluse cererile neeligibile si cele de zootehnie (%)
Alba23,03046497621,59018,57686.0%
Arges23,082153147521,45420,56795.9%
Arad21,593160111520,31818,63491.7%
Bucuresti68120066157887.4%
Bacau19,229131113017,96817,15395.5%
Bihor37,428615171335,10030,00885.5%
Bistrita31,67037276030,53825,81084.5%
Braila14,27729135812,89011,99093.0%
Botosani35,214300239632,51827,88185.7%
Brasov16,07373142914,57112,87488.4%
Buzau20,153141164418,36817,64896.1%
Cluj30,98760888629,49325,45886.3%
Calarasi6,682206905,9725,94399.5%
Caras19,44037932318,73816,45687.8%
Constanta10,952519149,9878,95389.6%
Covasna13,0219689912,02610,73989.3%
Dambovita24,60761483023,16320,07586.7%
Dolj38,118634162535,85931,49987.8%
Gorj18,509864203815,60713,20584.6%
Galati19,69526788918,53917,14592.5%
Giurgiu12,95529236812,29510,57486.0%
Hunedoara18,00928631517,40814,43182.9%
Harghita26,52041798825,11520,72582.5%
Ilfov2,457352392,1832,00291.7%
Ialomita9,707364699,2028,55392.9%
Iasi24,049196167922,17419,55088.2%
Mehedinti22,66824599621,42719,03688.8%
Maramures34,875313154133,02128,38486.0%
Mures26,022359117124,49220,79084.9%
Neamt25,981297237323,31122,10794.8%
Olt32,47255687131,04527,93890.0%
Prahova10,60710110559,4518,51290.1%
Sibiu14,206132110112,97311,40787.9%
Salaj22,913390114121,38217,95284.0%
Satu Mare18,82012359318,10416,26689.8%
Suceava48,425543198045,90241,62190.7%
Tulcea9,976488239,1058,02888.2%
Timis18,4158752817,80016,33691.8%
Teleorman18,191107145916,62515,20091.4%
Valcea19,710310169217,70816,74694.6%
Vrancea22,585175102421,38619,29890.2%
Vaslui21,860168121820,47418,44390.1%
Total885,86411,20746,714827,943735,09188.8%

 

In conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare, platile in avans se acorda in perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2017.

Mentionam faptul ca in conformitate cu art.75, alin. 1 din   Regulamentul (UE) nr. 1306/2013 al  Parlamentului European si al Consiliului din 17 decembrie 2013 privind finantarea, gestionarea si monitorizarea politicii agricole comune si de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 352/78, (CE) nr. 165/94, (CE) nr. 2799/98, (CE) nr. 814/2000, (CE) nr. 1290/2005 si (CE) nr. 485/2008 ale Consiliului, platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie – 30 iunie a anului calendaristic urmator.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *