APIA a primit 866.749 cereri unice de plata pentru 9,63 mil. ha. Modificarile se mai pot face pana la 31 mai!

APIA a primit 866.749 cereri unice de plata pentru 9,63 mil. ha. Modificarile se mai pot face pana la 31 mai!

 

APIAAgentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) a finalizat ieri, 15 mai, Campania de primire a Cererilor Unice de Plata pentru anul 2018, in cadrul careia au fost inregistrate un numar de de 866.749 cereri, pentru o suprafata declarata la plata de 9.638.937,67 hectare. Spre comparatie, in 2017, au fost depuse  884.464 cereri pentru o suprafața de 9, 390 milioane ha. Judetele cu cele mai multe cereri inregistrate sunt Suceava (47.438 cereri), Dolj (37.344 cereri), Bihor (36.432 cereri),  Maramures (34.383 cereri) si Botosani (34.176 cereri). In ce priveste judetele cu cele mai mari suprafete solicitate la plata avem judetele Timis (527.762,46 ha), Constanta (495.029,96 ha), Teleorman (419.661,07 ha), Dolj (418.818,68 ha) si Calarasi (375.232,41 ha). In perioada 16 – 31 mai inclusiv, la sediile Centrelor judetene/locale APIA, fermierii pot depune modificari la Cererile Unice de Plata depuse in cadrul  Campaniei 2018, fara aplicarea de penalitati.

In conformitate cu art. 1 din Ordinului Ministrului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) nr. 15/17.01.2018, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura are obligatia ca incepând cu luna iunie 2018 sa respecte intocmai urmatoarele etape, prezentate la lit. b), c), d) si e), astfel:

b) in intervalul 4 iunie – 4 iulie 2018 se va efectua controlul administrativ, inclusiv controlul preliminar al cererilor unice de plata, esantionarea acestora precum si transmiterea esantioanelor, potrivit dispozitiilor Regulamentului nr. 2333/2015 de modificare a Regulamentului de punere in aplicare (UE) nr. 809/2014;

c) intre 5 iulie – 1 octombrie 2018 se va efectua controlul la fata locului pentru cererile unice de plata esantionate la control pe teren, iar controlul aferent al unor obligatii specifice, in iarna sau in primavara anului urmator;

Citeste si EXCLUSIV: Studiu de piata “Cele mai productive soluri din Romania. Top producatori Cereale”

d) plata avansului pentru anul de cerere 2018 se va efectua in perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2018, conform Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 17 decembrie 2013, cu modificarile si completarile ulterioare;

e) plata finala ca diferenta intre cuantumul acordat in avans si cuantumul calculat pentru anul de cerere 2018 se va efectua intre 1 decembrie 2018 – 31 martie 2019.”

Sprijinul financiar este finantat din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale. 

Situatie depunere cereri pe judete

JUDETCereri primite pâna la data de 15.05.2018Suprafata pentru care

s-au depus cereri (ha)    

ALBA22.713212.989,52
ARAD21.327350.785,41
ARGES22.344176.206,89
BACAU18.496159.166,30
BIHOR36.432321.693,74
BISTRITA NASAUD31.049188.848,61
BOTOSANI34.176275.890,97
BRAILA13.940342.195,69
BRASOV15.847188.522,22
BUCURESTI70114.039,39
BUZAU19.645269.499,37
CALARASI6.660375.232,41
CARAS-SEVERIN19.286176.934,62
CLUJ30.678226.617,94
CONSTANTA10.906495.029,96
COVASNA13.046115.090,83
DÂMBOVITA24.339121.913,09
DOLJ37.344418.818,68
GALATI19.196279.363,90
GIURGIU12.671189.563,73
GORJ18.14371.900,19
HARGHITA26.467180.769,39
HUNEDOARA17.493132.586,13
IALOMITA9.698365.150,72
IASI22.401266.200,11
ILFOV2.36581.900,55
MARAMURES34.383148.345,52
MEHEDINTI21.980134.353,71
MURES25.371256.419,68
NEAMT25.333172.709,63
OLT31.527323.312,06
PRAHOVA10.225136.387,69
SALAJ22.803134.275,57
SATU MARE18.560228.269,35
SIBIU13.873169.856,77
SUCEAVA47.438200.605,05
TELEORMAN17.244419.661,07
TIMIS18.347527.762,46
TULCEA9.896308.870,06
VÂLCEA19.54465.659,01
VASLUI20.734253.934,27
VRANCEA22.128161.605,41
TOTAL866.7499.638.937,67

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *