Continuă negocierile dintre Romgaz, companie la care statul deține un pachet de 70%, și Ameropa Grains România pentru preluarea combinatului de îngrășăminte chimice Azomureș din Târgu Mureș, informează Guvernul, care se implică în finalizarea tranzacției.
Se confirmă astfel informațiile vehiculate in presa, conform cărora soarta Azomureș se va decide, cel mai probabil, în următoarele săptămâni. Potrivit informațiilor noastre, Romgaz își asumase angajamentul de a face o ofertă fermă, negocierile urmând să fie finalizate până în luna mai.
Guvernul se implică
Premierul Ilie Bolojan a primit, marți, la Palatul Victoria, o delegație a companiei Ameropa Grains România, care deține Combinatul Azomureș. La întâlnire au participat reprezentanții Romgaz, Aristotel Jude și Răzvan Popescu.
În cadrul întâlnirii s-a făcut o analiză a stadiului dialogului între companiile Romgaz și Ameropa Grains România, având ca obiect achiziționarea complexului de producere a îngrășămintelor chimice Azomureș.
„Negocierile dintre cele două companii vor începe în curând, în perspectiva identificării unei soluții pentru încheierea tranzacției, cu respectarea prevederilor legale, cadrului corporativ aplicabil și intereselor legitime ale cumpărătorului”, se arată într-un comunicat al Guvernului.
Următoarele săptămâni decisive
Soarta Azomureș din Târgu Mureș se decide, cel mai probabil, în următoarele săptămâni. Cel mai mare combinat de îngrășăminte din România ar putea fi, în cele din urmă, preluat de Romgaz, companie de stat aflată sub controlul Ministerului Energiei, potrivit informațiilor obținute de AGROINVESTIGAȚII.RO.
După ce, la mijlocul lunii ianuarie, Azomureș și Romgaz au anunțat că negocierile s-au încheiat fără ca societatea de stat să formuleze o ofertă fermă de preluare, cele două companii au reluat discuțiile.
Negocieri reluate
Reluarea negocierilor a avut loc după ce Romgaz, cel mai mare producător de gaze naturale din România, și-a manifestat din nou interesul pentru achiziționarea Azomureș, au declarat surse pentru AGROINVESTIGAȚII.RO.
Informația, apărută inițial pe surse, a fost confirmată de Emil Almășan, liderul de sindicat de la Azomureș, unde muncitorii se află în prezent în șomaj tehnic.
„Azomureș menține negocierile cu Romgaz, care, în următoarele două-trei săptămâni, ar trebui să vină cu un feedback, un draft de contract, după care să se treacă la formularea ofertei”, a declarat Almășan.
Într-un răspuns oficial, Romgaz a transmis că nu poate oferi informații suplimentare, precizând că „tranzacțiile complexe, precum achiziția activelor Azomureș, trebuie negociate și fundamentate conform procedurilor corporative și legislației aplicabile, înainte de supunerea lor spre aprobare organelor corporative competente”.
Reprezentanții Azomureș au refuzat constant să răspundă solicitărilor privind negocierile de vânzare a combinatului.
De negocieri depind și salariații
De rezultatul negocierilor cu Romgaz depind și cei 605 salariați aflați în șomaj tehnic, care riscă să își piardă locurile de muncă în următoarele luni, în lipsa unei soluții.
Îngrijorarea este ridicată în rândul angajaților, în condițiile în care veniturile multor familii din zonă depind de activitatea combinatului. De asemenea, companiile contractoare, care asigură aproximativ 1.500 de locuri de muncă, se află într-o situație similară, ca urmare a întreruperii producției.
100 de milioane de euro, prețul discutat
ambele părți ar putea ajunge la o înțelegere dacă prețul de vânzare va fi de aproximativ 100 de milioane de euro. În plus, Azomureș ar dori încheierea unui contract avantajos pentru furnizarea gazului metan, materia primă esențială pentru producția de îngrășăminte.
Reluarea negocierilor vine după ce, pe 12 ianuarie, Azomureș a anunțat oficial că a rupt discuțiile cu Romgaz, invocând lipsa unei oferte ferme și a unui calendar clar de finalizare a tranzacției. La acel moment, Romgaz a precizat că a transmis o scrisoare de intenție care includea un interval de preț, menționând că, în cazul acceptării acestuia, părțile ar fi putut intra în negocieri extinse.
Azomureș este, în prezent, singurul producător de îngrășăminte chimice din România, furnizând aproximativ 75% din producție pe piața internă.
